kauai(1)Ogród pełen fantazyjnych roślin, bujnych lasów deszczowych, wijących się rzek, huczących wodospadów i malowniczych plaż. Na tej najstarszej geologicznie wyspie Archipelagu rozpościera się Kanion Waimea, zadziwiając swoim ogromem i paletą wspaniałych barw. Nieopodal wznosi się Góra Waialeale – wygasły wulkan, uznawana za najwilgotniejsze miejsce na Ziemi. 12 350 mm średnich rocznych opadów daje tu idealne warunki dla unikalnych i chronionych 68 gatunków roślin i 13 gatunków ptaków.

Północne klifowe wybrzeże Na Pali poraża swoim ogromem i spektakularną scenerią. Plenery wyspy zachwycają wciąż twórców filmowych, użyczając tło wielu gwiazdom kina, min. King King’owi, Elvisowi Presley’owi, James’owi Bondow’i, Indianie Jons’ie czy dinozaurom z Parku Jurajskiego. Wyspa stała się w zamierzchłych czasach domem pierwszego ludu hawajskiego menehune. Ponoć ten karłowaty, wyjątkowo pracowity lud w ciągu jednej nocy zbudowal staw rybny Alakoko, który możemy podziwiać do dzis.
Na tej wyspie odkrywając Hawaje wylądował w 1778 roku, jako pierwszy biały człowiek Kapitan James Cook.

Kauai zachwyca pięknem swoich ogrodów, zachwyca ogromem Wielkiego Kanionu Pacyfiku, zachwyca niesamowitą scenerią wybrzeży klifowych, zachwyca spokojem i urokiem swoich plaż. Kauai wyspa niezwykła. Rozbudza wyobraźnie, rozbudza umysły, rozbudza spokój. Wzbudza w duszy ludzkiej poczucie zdumiewającego, niezrównanego piekna.

oahu1(1)Zarówno tych dawnych jak i współczesnych. Oahu to wrota Hawajów. Cywilizacja wkracza tutaj w naturalne piękno Archipelagu. Jak powiedzial Olgierd Budrewicz: „Mowią czasem – Hawaje, dziecko Tahiti. Jeżeli Tahiti jest matką Hawajów to ojcem przynajmniej w Waikiki byl Manhattan”. I rzeczywiscie, pierwsze wrażenie dla przybysza przylatującego do Honolulu jest zaskakujące. Wysoka zabudowa, autostrada, dużo wielkomiejskiego zgiełku. Ale naszczęście tylko tutaj. W miejscu spotkań dawnych hawajskich wodzów, tam gdzie obecnie Hawaje spotykają się z resztą świata panuje atmosfra dużego, turystycznego kurortu. Dalej, poza Honolulu jest inaczej. Tam juz niepodzielnie panuje duch i klimat Aloha.

Oahu oferuje przybyłym na spotkanie z Hawajami bardzo wiele. Od gwarnej i kolorowej plaży Waikiki, poprzez wspomnienia wojenne Pearl 1(13)Harbor, paletę barw folkloru polinezyjskiego w Centrum Kultury Polinezji, do kameralnej, pełnej egzotycznych ryb zatoki Hanauma, ‘mekki’ surferów – Sunset Beach czy malowniczej plaży Waimea i Doliny Manoa. Oahu – Wyspa Spotkań, łączy ludzi, łączy kultury, łączy wszystkie wyspy Archipelagu.

mauiWyspa Doliny łączącej uśpione, zastygłe w swoim pięknie dwa wulkany: Haleakala i Puu Kukui. Polinezyjska legenda głosi, że syn boga slonca – La i Uahea, przepięknej córki samoańskiego króla – półboski Maui – za pomocą starego, wędkarskiego haka wyłowił tą piękną wyspę z dna oceanu. On też, niczym Prometeusz, wykradł bogom ogień, darując go ludziom. Wreszcie w bohaterski sposób usidlił rozkapryszone słońce nad wulkanem Haleakala. Haleakala „siedziba slońca”, największy drzemiący wulkan świata, góruje 3 055 metrow nad otaczającym go Oceanem Spokojnym. Miejsce to wciaż poraża swoim ogromem i pięknem, wciaż stanowi natchnienie dla artystów i pisarzy.

Jack London po ujrzeniu wulkanu powiedział „Haleakala wzbudza w duszy ludzkiej poczucie zdumiewającego, niezrównanego piękna”.

Maui – piękno tego miejsca ‘rozrzucone’ jest wszędzie: o wschodzie slońca na wierzchołku Haleakala. W zacisznej Lahaina, dawnej stolicy 00414wielorybników, w Dolinie Iao u stóp słynnej iglicy lawowej, wdluż niebywale wijącej się pośród bujnej flory drogi do Hana, wśród szumu malowniczych wodospadów spływających po czarnych zboczach lawowych.

Maui – Wyspa Dolin – wyspa łącząca magnetyczną siłę piękna natury oraz hawajskich legend.

hawaii(1)Wyspa Wielka i najmłodsza ze wszystkich wysp Archipelagu. Liczy sobie tylko… niecały milion lat. Na jej obszarze mogłoby sie zmieścić ponad 130  pozostałych wysp archipelagu.

O jej wielkości świadczy również obecność największej góry naszego globu – wulkanu Mauna Kea, która wyrasta na 10 205 metry, licząc od dna oceanu. Potężne wulkany: Mauna Kea i sąsiędni Mauna Loa inspirują wciąż badaczy. Jednym z pierwszych zaglądających w otchłań kraterów był Paweł Edmund Strzelecki. Obecnie miejsce to upodobali sobie astronomowie eksplorując bliższe i dalsze sąsiedztwo naszej planety.

Tuż obok, w otchłaniach wulkanu Kilauea ma swoją siedzibę potężna i piękna bogoni Pele. To ona, według wierzeń Hawajczyków, kieruje 00187żywiolem lawy. Jednak chyba nie jest taka groźna jak się powrzechnie uważa, gdyż hawajskie wulkany sa bardzo ‘zrownoważone’, w odróżnieniu od innych stref wulkanicznych. Tu na wieść o zbliżającej się erupcji wszyscy się zbiegają zamiast uciekać i podziwiają spektakl bogini Pele. Spektakl niszczącego żywiołu i odradzającego się życia. Życia pełnego barw i siły, akcentującego swoją obecność na świeżo zastygłej lawie.

Hawaii – to tutaj rodzi sie Ziemia, to tutaj przybyli pierwsi odkrywcy wysp – Tahitańczycy. To stąd wywodzi się najznamienitszy hawajski król – Kamehameha Wielki. To tutaj znajduje sie prastara hawajska swiatynia Puuhonua Ohonaunau, dająca azyl tym śmiałkom, ktorzy odważyli się     w dawnych czasach złamać system królewskich zakazów – KAPU. Hawaii – Wyspa Wielka – majestat żywiołów ognia i wody, majestat dawnych wierzen i historii.

Nasi eksperci

Bożena

bozena
Kontakt

Nikodem

nikodem
Kontakt

Zaplanuj z nami przygodę na Hawajach

Rodzaj przygody
Wybierz wyspę


Zarezerwuj Teraz